V OKND – czyli relacja z chustowego święta w Poznaniu

Wrześniowy Poznań po raz piąty stał się centrum chustowego świata z okazji corocznej Ogólnopolskiej Konferencji Noszenia Dzieci (14 września 2019 r.), organizowanej przez naszą doradczynię Magdę Konieczkę. Konferencja, jak rok temu, odbyła się po sąsiedzku z targami Happy Baby na terenie Targów Poznańskich.

Cała sobota wypełniona była wykładami, warsztatami, loterią charytatywną i niekończącymi się spotkaniami i rozmowami, a te ostatnie są nieodłączną częścią wrześniowego spotkania doradców z całej Polski.

Wydarzenie jest kierowane jest zarówno do doradców jak i rodziców. Zaś jedną trzecią uczestników stanowili doradczynie naszej Akademii Noszenia Dzieci, które do Poznania przyjechały również z tak odległych miast jak Białystok czy Lublin. 

Konferencję rozpoczęła prezentacja „Narzędzia komunikacyjne w pracy doradcy” Anny Zin i Mileny Nadolnej-Dróżdż, trenerek Akademii Noszenia Dzieci. Zaprosiły nas do refleksji nad rolą komunikacji w spotkaniu doradcy z rodzicem i zastanowienia się, kiedy konsultacja zakończona jest sukcesem. Dostaliśmy nie tylko dawkę wiedzy teoretycznej, głównie z zakresu komunikacji bez przemocy (NVC), ale przede wszystkim konkretne narzędzia, które doradca może niemal od zaraz wdrożyć do swojej pracy. Nie obyło się bez wykorzystania interaktywnych narzędzi, dzięki czemu było ciekawie i dynamicznie.

Milena Nadolna-Dróżdż i Anna Zin, trenerki AND.

Kolejny wykład dotyczył sił fizycznych, jakie działają na osobę noszącą w różnych wariantach wiązań. Wykład poprowadziła Marta Mróz – przedstawicielka włoskiej szkoły noszenia. Zwróciła ona uwagę na to, jak zmienia się środek ciężkości w trakcie noszenia zarówno z przodu, jak i na plecach. Następnie uczestniczki wykładu były poproszone o przetestowanie kilku wykończeń plecaka prostego oraz o swoje odczucia  po zawiązaniu. Nasunął się wniosek, że wiele z tych wykończeń pełni bardziej funkcję wizualną niż praktyczną, czy odciążającą. Omówiona została także możliwość noszenia w tzw. tandemie, czyli dwójki dzieci na raz. Tutaj przykład takiego wiązania zaprezentowała Joanna Bogdan, mama bliźniąt: jedno dziecko zostało zawiązane z przodu w kieszonkę, a drugie na plecach. Marta Mróz zwróciła uwagę, że nie jest to jednak rozwiązanie na codzienne intensywne noszenie oraz że powinno być wykonywane z dwóch chust.

Swoje wystąpienie miał również gość zagraniczny, konferencję odwiedziła Petra Wilhelm – założycielka i trenerka niemieckiej szkoły doradców noszenia ClauWi. Najpierw wysłuchaliśmy wykładu o rozwoju i potrzebach noszenia z uwzględnieniem postawy osoby noszącej a następnie odbył się warsztat, będący swoistą powtórką wiązań. 

Petra w wykładzie położyła nacisk na konieczność dostosowywania sposobów i urządzeń do noszenia do potrzeb dziecka wynikających z jego etapu rozwojowego i emocjonalnego. Zwracała też uwagę na zadbanie o zdrowie i postawę osoby noszącej. Ciekawy wniosek dotyczył połogu, który jej zdaniem w tradycyjnym 6-tygodniowym wymiarze jest zwyczajnie za krótki, a matki nie zapewniają sobie odpowiedniej dawki odpoczynku po porodzie. Zaznaczyła rolę ojców w noszeniu w pierwszych dniach życia dziecka, gdy matka powinna pierwsze dni a nawet tygodnie spędzić „blisko łóżka”.

Kolejny wykład poprowadziła Marta Żmuda, fizjoterapeutka z Gdańska, którą mieliśmy również przyjemność gościć na szkoleniu Akademii Noszenia Dzieci w Gdańsku, w ramach standardowej części i rozwoju dziecka w pierwszym roku życia w ramach I części szkolenia AND. Marta opowiedziała o znaczeniu odruchów niemowlęcia w pierwszym roku życia, czyli o tym, jak na poszczególnych etapach rozwoju dziecko opanowuje swoje ciało. Dla naszych doradczyń była to świetna okazja do odświeżenia sobie informacji otrzymanych na pierwszej części kursu podczas warsztatu z fizjoterapeutą.

Jedyny mężczyzna, jaki miał wystąpienie na dużej sali, czyli Marcin Atamańczuk, to specjalista od marketingu. Dostaliśmy dawkę wiedzy w pigułce na temat podstaw marketingu w małej firmie. Konkretnie, zwięźle i z pokazaniem prostych zasad i najczęstszych błędów, które pojawiają się w trakcie rozwijania firmy. Nic tylko wdrażać w życie;) Wartościowe wystąpienie, bo nie ma znaczenia co sprzedajemy – ma być skutecznie. Czy to będzie nosidło czy usługa doradcza;)

Oprócz wykładów, które odbywały się w sali głównej, uczestnicy mogli też wziąć udział w warsztatach praktycznych. 

Bardzo ciekawy, a przy tym relaksacyjny warsztat, zatytułowany Mindfulness mięśni dna miednicy przygotowała dla nas niezastąpiona Anna Jakóbik. Dzięki Ani poczułyśmy na własnych ciałach, jak spinać i jak relaksować poszczególne partie naszych mięśni dna miednicy. Miałyśmy też okazję rozruszać i rozbujać nasze miednice, wykorzystałyśmy do tego chusty i cudowną, relaksacyjną muzykę. Dowiedziałyśmy się też wielu rzeczy na temat prawidłowych nawyków toaletowych. Te zajęcia z pewnością przydadzą nam się nie tylko w pracy doradcy, ale też w naszym prywatnym życiu i dbaniu o jego komfort.

Kolejnym warsztatem był magiel wiązaniowy prowadzony przez Petrę Wilhelm – założycielkę szkoły ClauWi. Przyjrzałyśmy się na nim schematom funkcjonowania naszego ciała w różnych pozycjach oraz przećwiczyłyśmy wiązania i zastanawiałyśmy się nad tym, jaki wpływ na ciało dziecka ma rozkład materiału i dociągu w poszczególnych wiązaniach. Rozmawiałyśmy też o tym, na co uważać przy doborze nosideł dla dzieci młodszych niż samodzielnie siadające.

Konferencję, jak co roku, zakończyło wręczenie statuetki Noszącego Anioła, którym w tym roku została Marysia Ryll, doskonale znana całej społeczność doradczej i niezliczonej ilości rodziców, których zaraziła noszeniem. A na deser odbyła się loteria z cudownymi fantami od sponsorów, z której dochód został przekazany na cel charytatywny.

Relacja przygotowana przez Zespół trenerek AND obecny w poniższym składzie na Konferencji.

(od lewej) Anna Zin, Sylwia Misiak, Marta Żurek, Ada Stefańska i Milena Nadolna-Dróżdż trenerki i doradczynie AND